Spropitné - kdy, kolik a kdy nic!
V práci nás naši nadřízení učili, že prémie jsou jen za něco, co jsme udělali jako naprostý nadstandard. Že kvalitní a dobře odvedená práce je v základním platu a nemáme si myslet, že nám za ni náleží něco navíc. Možná i proto si spousta lidí v restauracích myslí, že za dobrou a kvalitní obsluhu není třeba dávat spropitné. Nejsem toho názoru a mohu-li Vám radit, spropitné dávejte.
Gnoči? Mačiato? Brusčeta? Až se restaurace zase zeptají...buďte připraveni!
Našimi restauracemi teď skoro tři měsíce byly jen naše domovy, ve kterých nikdo nemusel dodržovat žádná společenská pravidla a etiketu stolování. Připomíná to tak známý dotaz z oboru etikety: Smí se párek ve společnosti jíst rukou nebo pouze příborem? Odpověď: Ve společnosti, kde se jí párek, je to jedno.
Oslovování tituly aneb Pane bakaláři ani kandidáte věd se neříká!
Vyznáte se v titulech? Víte, komu říkat pane doktore, komu profesore a proč se neříká pane kandidáte věd ani pane bakaláři? Titulů je spousta - nejen akademických, ale také církevních, šlechtických či profesních. Dnes se podíváme na ty akademické (a jeden absolventský), protože se v nich často chybuje a v prvním dojmu bývá velkým faux pas, pokud použijete špatný titul.
"Líbání" na tváře na pozdrav? Pozor, nejde o líbání!
Ještě před pár lety bylo políbení na tváře jako výraz pozdravu s blízkými hodně neobvyklé. Dnes? Zejména mezi mladší generací jde o naprosto běžnou formu pozdravu. Má však svá pravidla, líbání totiž vůbec není líbání! Dnes si řekneme něco o tom, jak se vyhnout vlhké tváři, kterou si pak nenápadně musíte nepříjemně otírat.
Neruším?! Přešlapy u telefonátů
Stává se to každému, i mně každý den, někdy i několikrát. Někdo vám zavolá, ohlásíte se a první, co slyšíte: "Neruším?" Vy téměř vždy odpovíte "Ne, v pořádku." Ostatně jinak byste telefon přece ani nevzali a zavolali zpět, až se to bude hodit. Dříve to neexistovalo.
Kde se vzalo podávání rukou při setkání?
Napadlo vás někdy, proč si lidé vlastně podávají ruce, když se setkají?
Cappuccino pouze dopoledne? Dnes trochu o kávě.
Pokud jste někdy objednávali kávu v Itálii, pak víte, že stačí říci jen "un caffé" a nemusíte specifikovat, jaké chcete - vždy dostanete pravé espresso. Co ale u nás velmi oblíbené cappuccino?
Voda ke kávě? Jak s ní?
Ta malá sklenička ke kávě je dnes skoro v každé kavárně či restauraci. Víte ale, kdy se má pít?
Neříkejte "promiňte", říkejte "děkuji!"
Zkuste se zamyslet, co vše se může změnit, když se začnete méně omlouvat, ale více děkovat.
Jak správně použít státní vlajku ČR?
Malý trik, který zajistí, že v žádném dokumentu už nikdy nepoužijete nesprávnou státní vlajku České republiky.